Endometrioza - ból, strach, nadzieja

Coraz więcej kobiet zmaga się z problemami hormonalnymi. Coraz częściej wizyty u ginekologa nie są tylko i wyłącznie wizytami profilaktycznymi, ale kobiety nastawione są na diagnozę i skuteczne leczenie swoich dolegliwości.

Potworny ból

Endometrioza to schorzenie, które cechuje się tym, że endometrium to znaczy błona śluzowa, która wyściela macicę, znajduje się również poza jamą macicy. Jakie są następstwa takiego stanu rzeczy? Niestety bardzo poważne. Kobiety najczęściej skarżą się na silny ból, nie tylko podczas menstruacji, ale także podczas zwyczajnych codziennych czynności jak na przykład oddawanie moczu albo stolca. To właśnie ból najczęściej skłania kobietę do poszukiwania pomocy u lekarza ginekologa. Ból określany jest przez kobiety jako bardzo silny, wręcz obezwładniający, taki który nie pozwala normalnie żyć i funkcjonować.

Nadzieja dla chorych

Dziś na temat endometriozy mówi się więcej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, kiedy temat dopiero raczkował w polskiej medycynie i ginekologii. Kilkanaście lat temu ciężko było znaleźć specjalistę, który byłby w stanie skutecznie poprowadzić leczenie kobiety. Dzisiaj szczególnie w małych miejscowościach wciąż nie jest to proste, ale jest to już możliwe, a dzięki dostępowi do Internetu kobiety są w stanie polecać sobie dobrych specjalistów. Postęp w ginekologii i dobrzy specjaliści, którzy zgłębiają problem, dają nadzieję tysiącom kobiet, które zmagają się z problemem endometriowy.

Nasilenie choroby

Stopnie endometriozy są różne, różne są stany nasilenia choroby, dlatego trudno mówić o rokowaniach, leczeniu, objawach, bólu, w sposób jednoznaczny ponieważ to wszystko zależy od konkretnego przypadku i od konkretnej pacjentki. Na pewno nigdy nie należy lekceważyć choroby takiej jaką jest endometrioza, ponieważ nie dość, że takie działanie niszczy życie kobiety, to jeszcze prowadzi są do innych chorób, w tym chorób o podłożu psychicznym, a także do niepłodności. Stopnie endometriozy są cztery, według nasilenia choroby. W każdym z nich lekarz powinien z empatią podejść do pacjentki i zaoferować jej najlepsze leczenie, jakie oferuje współczesna medycyna. To obowiązek każdego lekarza związany z przysięgą jaką składał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here