Miesiączka i farbowanie włosów

Miesiączka towarzyszy każdej kobiecie przez większość jej życia, od okresu dojrzewania do okresu menopauzy. Jest to rzecz całkowicie naturalna, choć niektórym paniom nieco utrudnia życie. Istnieje wiele przesądów na temat menstruacji, które są powielane poprzez fora internetowe, czy też tak zwaną pocztę pantoflową, czyli powtarzane są z ust do ust podczas ploteczek z koleżankami w formie ciekawostek. Jednym z takich powtarzanych przez kobiety tematów jest kwestia farbowania włosów w trakcie miesiączki.
Farbowanie włosów to też jest rzecz, która towarzyszy prawie każdej kobiecie przez praktycznie całe jej życie ze względów estetycznych, chęci zmiany, ukrycia pewnych niedoskonałości pojawiających się wraz z wiekiem, czyli siwych włosów, które nie są akceptowane przez większość kobiet. U niektórych dlatego, że nie mogą pogodzić się z nieubłaganych upływem czasu, u innych siwe włosy pojawiają się przedwcześnie i jeszcze nie pasują do ich wieku. W obecnym czasie farbowanie można już uznać za rzecz prawie naturalną, robią to przecież nawet mężczyźni, ale mężczyźni nie mają miesiączki, więc oni mogą to zrobić w każdym momencie, a jak jest z kobitami? Czy miesiączka i farbowanie włosów to dobrana para?
Istnieją dwa obozy przedstawiające całkowicie odmienny pogląd na tę kwestię.
Przedstawiciele tego pierwszego obozu uważają, że farbowanie włosów w trakcie miesiączki nie przyniesie takich efektów, jakie chciały uzyskać panie udające się do fryzjera. Ma to mieć związek ze zwiększoną pracą gruczołów łojowych skóry głowy w okresie przed owulacją kiedy to zmniejsza się poziom estrogenów w organizmie kobiety. Wtedy pogarsza się stan skóry przedstawicielek płci pięknej oraz wzmacnia się intensywność pracy gruczołów łojowych, o czym było wspomniane wyżej. Zwiększa to ryzyko podrażnienia skóry głowy podczas farbowania, więc wiele kobiet odradza wizytę u fryzjera w tym okresie i doradzają one dogłębne przemyślenie tej wizyty oraz przed wizytą w tym okresie dokładną obserwacje reakcji swojego ciała.
Zmiany hormonalne dziejące się w kobiecym ciele w trakcie miesiączki, a także krótko przed nią, mają mieć również wpływ na kolor, jaki panie chcą uzyskać, zdarza się także, że kolor wychodzi matowy. Podobno również kolor niestety nie utrzyma się tak długo, jak wtedy, gdy do koloryzacji doszłoby w innej fazie cyklu menstruacyjnego.
Reasumując, w trakcie miesiączki skóra głowy może być przesuszona, co powoduje większą podatność na podrażnienia, a nawet na reakcje alergiczne na związki chemiczne zawarte w farbie, a wzmożona aktywność gruczołów łojowych utrudnia działanie farby na włosy.
Co ciekawe, nie tyczy się to tylko farb do włosów, ale również koloryzacji wykonywanych za pomocą henny.
Inni z kolei, przedstawiciele drugiego obozu, uważają, że to, że farbowanie włosów w trakcie miesiączki się nie uda, czy efekt zabiegu nie będzie tak zadowalający jak ten, który zostałby wykonany w trakcie innego cyklu menstruacyjnego, to mit lub przesąd, coś w stylu tego, że w trakcie miesiączki nie powinno robić się ciasta, bo i tak nie wyjdzie.
Nawet wśród fryzjerów zdania na temat farbowania włosów w trakcie miesiączki są podzielone i część profesjonalistów to zwyczajnie, profilaktycznie odradza.
Czy w związku z tym da się te dwa skrajne stanowiska ze sobą pogodzić? Myślę, że tak, bo trzeba przecież pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różne czynniki, także na ten i najprawdopodobniej prawdą jest to, że u jednej kobiety w trakcie miesiączki koloryzacja nie przyniesie takiego efektu, jaki oczekiwała, a inna nie zauważy żadnego wpływu miesiączki na efekt farbowania włosów i będzie zadowolona z zabiegu. Żeby mieć stuprocentową pewność jak wyjdzie koloryzacja w trakcie miesiączki, należy po prostu ją wykonać, a jeśli okaże się nieudana, więcej tego nie robić, szczególnie, że lekarze nie widzą żadnych przeciwwskazań odnoście farbowania włosów w trakcie miesiączki. Według nich nie ma to wpływu na zdrowie kobiety, choć nie ma żadnych poważnych badań naukowych na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here