Krótka lekcja o instalacji fotowoltaicznej

W ostatnich latach obserwuje się wzrastające zainteresowanie alternatywnymi metodami pozyskiwania energii z tak zwanych odnawialnych źródeł. Połączenie wysiłków naukowców z różnych dziedzin doprowadziło do powstania niezwykłej aparatury, pozwalającej na wykorzystanie najłatwiej dostępnego źródła, jakim jest wszechobecne promieniowanie słoneczne.

Skąd zainteresowanie nową technologią?

Nowinki technicznologiczne, zależnie od swojego przeznaczenia, zawsze wzbudzały zainteresowanie w odpowiednich sektorach przemysłu. Zwłaszcza jeśli umożliwiały obniżenie ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością kosztów eksploatacyjnych obiektu.

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie dedykowane nie tylko wielkim obiektom przemysłowym. To sposób na bezpieczny i wysoce korzystny pobór energii dla wszelkich nieruchomości wymagających stałego dostępu do sieci elektrycznej. Intensywne kampanie organizowane przez rządy państw o profilu proklimatycznym zachęcają do stosowania tego rozwiązania, oferując atrakcyjne formy dofinansowania przyszłych projektów.

Instalacje fotowoltaiczne — lekcja fizyki

Pojęcie fotowoltaiki może być niektórym znane ze szkoły. Najprościej mówiąc, zjawisko fotowoltaiczne polega na przechwyceniu przez ciało stałe energii wytwarzanej przez promieniowanie słoneczne i przekształcenie jej w energię elektryczną, która może z powodzeniem zasilić wszystkie podłączone do sieci elektrycznej urządzenia.

Wydawać by się mogło, że w naszej strefie klimatycznej pozyskanie ilości energii niezbędnej do ciągłego przepływu prądu jest niezbyt realne. Przewaga miesięcy chłodnych w ciągu roku niezbyt kojarzy się z gorącymi promieniami słonecznymi. Należy jednak pamiętać, że ciepło to nie to samo co światło, a to właśnie od niego zależy efektywność instalacji fotowoltaicznej, która odpowiednio usytuowana jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię.

Korzyści dla domu — lekcja ekonomii

Jak każda inwestycja, tak i instalacja fotowoltaiczna to przedsięwzięcie wymagające własnego wkładu finansowego. Nie da się jednak ukryć, że w przeciwieństwie do większości transakcji, ten projekt nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Zainwestowana kwota zwróci się w bardzo krótkim czasie, a niezależność od zewnętrznych dostawców energii szybko zaprocentuje na koncie bankowym inwestora.

Nie można też zapominać o innych korzyściach płynących z wdrożenia fotowoltaiki w obiekcie. Oczywiście, zysk może stanowić dla większości zainteresowanych kwestię priorytetową, jednak warto pamiętać, że rozrastająca się sieć instalacji fotowoltaicznej ma zbawienny wpływ na środowisko i dzięki swojemu nieinwazyjnemu funkcjonowaniu sprawia, że świat, w którym żyjemy, staje się lepszym miejscem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here