Sucha skóra ciała i głowy

Wiele czynników działa na nasze ciało niekorzystnie. Niestety zanieczyszczenie środowiska jest w dzisiejszych czasach już duże, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Świadomość ekologiczna to wciąż jeszcze coś, czego brakuje milionom ludzi na świecie – i między innymi dlatego zanieczyszczenie nie ustaje.
Przez owo zanieczyszczenie nasze ciało podlega niekorzystnym czynnikom biologicznym i chemicznym. Częściej się brudzimy, choć tego nie zauważamy nie raz, bo nie chodzi jedynie o widoczny brud. Na naszej skórze osiadają szkodliwe substancje między innymi z powietrza. Mieszają się z wytworem naszych gruczołów łojotokowych zawartych w skórze, tworząc tłustą, nieprzepuszczalną papkę na powierzchni ciała. Dlatego musimy częściej się myć niż kiedyś
Niestety takie częste mycie – choć konieczne i z jednej strony (ze względów opisanych wyżej) bardzo korzystne dla organizmu, to z drugiej strony ma również negatywne skutki dla organizmu. Częste mycie się bowiem pozbawia naszej skóry naturalnej bariery ochronnej, lipidowej, czyli tłuszczowej, a jednocześnie usuwa ze skóry pożyteczne dla nas bakterie chroniące nas przed szkodliwymi bakteriami, wirusami i grzybami.
Do mycia używamy różnych kosmetyków. Część z nich zawiera substancje chemiczne, które są przydatne dla usunięcia różnych zanieczyszczeń z powierzchni naszego ciała. Aby dobrze spełniać swoją rolę, muszą mieć odpowiednią moc, czyli chemia musi mieć swoje miejsce w składzie takich kosmetyków. Substancje te niestety – likwidując przy okazji warstwę lipidową – wysuszają nasze ciało. Powinniśmy zatem po myciu jak najszybciej przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie. W przeciwnym razie czekają nas nieprzyjemności w postaci wysypek, podrażnień, świerzbu, zaczerwienień i tak dalej.
Aby tego uniknąć stosujmy na przykład: szampon do suchych włosów, balsamy nawilżające do ciała, olejki do ciała, masła natłuszczające, maski ochronne do włosów, olejki do włosów, maści i kremy różnego rodzaju (choćby o innym prymarnym działaniu, ale o zawartości tłuszczu). Kosmetyków tego rodzaju jest całe mnóstwo na rynku. Producenci zadbali o zaspokojenie potrzeb konsumentów w tym względzie.
Gdy suchość naszej skóry jest już znaczna, gdyż nie zadbaliśmy wcześniej o odpowiednie nawilżenie, możemy jeszcze chwycić po deskę ratunku, jaką jest profesjonalna odmiana kosmetyków do natłuszczania skóry. Są to tak zwane emolienty. W ich składzie zawarte są przeróżne składniki skutecznie chroniące skórę przed dalszym wysuszaniem, łagodzące podrażnienia, niwelujące wysypki i zaczerwienienia, przywracające skórze odpowiednie ph i zawartość warstwy lipidowej. Często w składzie pojawiają się takie olejki jak olej z orzechów macadamia, olej migdałowy, oleje arganowy, jak i masło shea. Ponadto powszechnie używanym składnikiem jest mocznik – ma on swoją moc zmiękczającą skórę.
Specyficznym miejscem, które narażone jest na wysuszanie, jest skóra głowy. Często używamy szamponów, które mają zniwelować przetłuszczanie się włosów. Włosy tłuste są bowiem bardzo nieestetyczne, społecznie źle postrzegane. Ponadto włosy traktuje się różnymi kosmetykami, mającymi na celu nadanie pięknego wyglądu i ułożenie fryzury. Stosuje się farby do włosów, niektóre na bazie amoniaku. Wiele kobiet lakieruje włosy, by uzyskać odpowiedni kształt, ułożenie fryzury. Mężczyźni za to – zdarza się – używają żeli stylizujących lub gumy do włosów. Stosuje się także różne maski i odżywki, które z jednej strony działają w pewien sposób na włosy, na przykład utrwalają kolor, nadają sprężystości, grubości, połysku, z drugiej jednak obciążają włosy i je wysuszają. I oczywiście wysuszają jednocześnie skórę głowy.
Sucha skóra głowy swędzi. Drapiemy się wówczas, uwalniając suche mikroskrawki martwego naskórka. Opadają wówczas na ramiona białe okruszki. Najczęściej identyfikujemy ten problem z łupieżem, a więc chorobą grzybiczą – i stosujemy mocne, konkretne środki przeciwłupieżowe, które wysuszają. A powinniśmy wykorzystać po prostu jakiś sposób na nawilżenie skóry głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here