Wypadanie włosów po porodzie

Według większości matek ciąża jest najpiękniejszym okresem w życiu kobiety. Wspominają go z rozczuleniem i żałują, że trwał tak krótko. Rozmaite niedogodności znoszą z dumą i zaciśniętymi zębami, bo wiedzą, że na końcu tej 9-miesięcznej drogi, która często bywa torem przeszkód, czeka na nie „nagroda” w postaci dziecka. Kobiety w tym wyjątkowym czasie bardzo o siebie dbają, stosują niezliczoną ilość suplementów, witamin, wcierają w siebie litry balsamów, maseł i kremów, by uniknąć rozstępów i cellulitu, stosują bogatą w mikroelementy dietę i dużo odpoczywają. Dzięki temu kobiety ciężarne bardzo często zauważają poprawę stanu swoich paznokci, włosów i skóry. Te wspaniałe efekty jednak po porodzie zaczynają znikać, ustępując miejsca między innymi wypadaniu włosów, które u wielu pań, zupełnie niepotrzebnie, wywołuje napady paniki i stany depresyjne.
Zwiększona ilość włosów na szczotce pojawia się około 3 miesiąca życia dziecka, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, na jak długo zostanie ona z młodą mamą – u niektórych okres wypadania włosów trwa bardzo krótko, natomiast u innych pań zdecydowanie za długo, co jest bardzo męczące, problematyczne i często wymaga pomocy specjalisty. Maksymalny okres wypadania włosów po urodzeniu dziecka to 9 miesięcy, chyba, że po tym czasie nadal karmimy nasze dziecko piersią, co spowodowane jest wysokim poziomem prolaktyny oraz stresem, który dodatkowo wzmaga jej produkcję. Należy wówczas jednak przede wszystkim pamiętać, że wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem całkowicie normalnym i póki nie zauważymy łysych placków na głowie, możemy być spokojne.
Wypadanie włosów po porodzie następuje, ponieważ podczas połogu nasze włosy zaczynają zachowywać się nieco inaczej niż „normalnie” ze względu na zwiększony poziom estrogenów. Wówczas mamy wrażenie, że nie dość, że włosów mamy więcej, to dodatkowo są one grubsze i mocniejsze. W krótkim okresie po porodzie, zwykle właśnie do 3 miesięcy, estrogeny zaczynają spadać, a włosy wypadać – zarówno te nowe, jak i stare, które powinny wypaść przed porodem i podczas połogu. Jest to zjawisko zupełnie naturalne, podobnie jak zwiększone wypadanie włosów zimą i jesienią.
Aby wzmocnić włosy po porodzie i jak najszybciej zahamować proces ich wypadania, młode mamy powinny skupić się przede wszystkim na bogatej w makro- i mikroelementy diecie, czyli opartej na witaminach z grupy B, które znajdziemy przede wszystkim w rybach, owocach morza i jajkach. Zawierają one ponadto cynk, miedź i żelazo, które również zbawiennie wpłyną na nasze osłabione włosy. Dodatkowo warto pamiętać o zbożach, czyli wszelkiego rodzaju pełnoziarnistych makaronach, kaszach oraz ryżu, oraz do każdego posiłku zjadać dużo surowych warzyw i owoców, które zawierają mnóstwo witamin i minerałów.
Kluczem do poprawy stanu włosów jest również ich właściwa pielęgnacja – warto zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty do włosów, takie jak szampon, odżywka i maska. Młode mamy powinny stosować je powoli i delikatnie, nie szarpiąc włosów i pozostawiać na nich preparat na drugi czas, co ułatwi wchłanianie składników aktywnych. W przypadku wypadania zakrawającego już o łysienie, warto skonsultować się z dermatologiem, trychologiem albo lekarzem medycyny estetycznej, którzy to najpewniej zaproponują młodej mamie zabieg mezoterapii igłowej głowy z dodatkowym zastosowaniem produktów trychologicznych. Inną, bardziej specjalistyczną opcją, będzie wybranie się do salonu fryzjerskiego po ampułki wzmacniające – taka kuracja trwa kilka miesięcy, ale efekty potrafią być spektakularne.
Kobiety po porodzie mogą również sięgnąć po witaminy i minerały, które wzmocnią nie tylko ich włosy, ale również skórę i paznokcie. Trzeba jednak sprawdzić, czy dany suplement można brać podczas karmienia piersią.
Po porodzie warto jednak przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Nasz organizm również musi przystosować się do nowej sytuacji. Zaufajmy mu i pozwólmy się zregenerować w odpowiednim dla niego tempie, wówczas wszystko powinno być w porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here