Praktyczne porady dotyczące sadzonek – o czym pamiętać

Ogrodnicy, którzy zajmują się uprawą roślin ozdobnych, owoców i warzyw doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają sadzonki. Niezależnie od tego, czy samodzielnie zajmujemy się ich wyhodowaniem, czy kupujemy je w sklepie, zawsze warto wiedzieć, jak wybierać najlepsze sadzonki, które znacznie zwiększają szanse na bujny rozwój rośliny. O czym pamiętać, aby móc cieszyć się później pięknymi roślinami?

Rodzaje sadzonek

Niektórzy ogrodnicy decydują się na samodzielne wyhodowanie sadzonek, jednak zdecydowana większość osób pracujących w ogrodzie kupują gotowe sadzonki roślin w sklepach. Na rynku znajdziemy sadzonki m.in. drzew owocowych, krzewów owocowych, warzyw oraz drzew i krzew ozdobnych. Część z nich sadzi się jesienią, natomiast inne wiosną. W sklepach znajdziemy sadzonki z odsłoniętym systemem korzeniowym, balotowane, czyli z systemem korzeniowym ukrytym w ziemi i owiniętym tkaniną, oraz w pojemnikach. Niestety, niekiedy mimo dobrze wykonanych prac pielęgnacyjnych, roślina nie rośnie w taki sposób, jak tego oczekujemy.

Wyznaczniki sadzonek dobrej jakości

Sadzonki, które mogą zapewnić odpowiedni rozwój rośliny, wyróżniają się kilkoma cechami. W pierwszej kolejności musimy ocenić ogólny stan rośliny, ponieważ często już po dokładnym oglądnięciu sadzonek można ocenić, które z nich są zdrowe. Jej zewnętrzne części nie mogą być wysuszone ani uszkodzone. Od razu powinniśmy zrezygnować ze wszystkich sadzonek, które mają znaki choroby lub obecności szkodników. Mając do dyspozycji dużą ilość sadzonek, szczegółowa selekcja powinna polegać na wybraniu jedynie najbardziej rozwiniętych wśród najmłodszych, ponieważ lepiej przyzwyczajają się do nowego środowiska niż rośliny starsze.

Wyznaczniki sadzonek dobrej jakości

Jeżeli wybieramy sadzonki krzewów i drzew, kluczowe jest ocenienie systemu korzeniowego. Zadanie komplikuje się, kiedy kupujemy sadzonki w pojemnikach lub sadzonki balotowane. Wtedy sprawdzamy, czy korzenie nie są przesuszone, nie przerastają przez otwory pojemnika oraz czy się nie rozpadają. W przypadku sadzonek drzew i krzewów owocowych istnieją ściśle określone wymogi, które określają ich wartość. Większość popularnych drzew owocowych powinna mieć nie mniej niż 120 cm wysokości (śliwy i morele minimum 140 cm), pień o grubości co najmniej 12 mm (śliwy i czereśnie 14 mm, a morele oraz brzoskwinie – 15 mm). Sadzonki najwyższej jakości posiadają także cztery korzenie. Kierując się takimi wyznacznikami, znacznie łatwiej zakupić najlepsze sadzonki. Natomiast wybierając kwiaty, największą rolę odgrywa kondycja liści i pędów. Zdrowe sadzonki roślin można kupić w korzystnych cenach w sklepie internetowym Gardenowo.

Co dyskwalifikuje sadzonkę:

Wybór sadzonek nie należy do najprostszych zadań ogrodników, dlatego przygotowaliśmy listę oznak, które mogą wykluczyć konkretną sadzonkę i zmusić nas do wyboru innej:

– mało pąków i pędów

– widoczne objawy obecności szkodników lub owadów

– uszkodzony lub przesuszony system korzeniowy,

– widocznie mniejszy rozmiar od pozostałych sadzonek,

– uszkodzone lub przesuszone części nadziemne,

– widoczne objawy zainfekowania chorobą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here