Naturalna pielęgnacja włosów

Codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy jest niezwykle istotna z uwagi na wygląd i kondycję włosa oraz jego struktury, ale nie pozostaje również bez wpływu na nasze samopoczucie. Dlatego tak istotny jest właściwy wybór szamponu, którego używamy przecież każdego dnia. Kwestia wyboru odpowiedniego kosmetyku staje się szczególnie ważna, kiedy mamy do czynienia z bardzo wrażliwą, alergiczną lub chorobowo zmienioną skórą głowy.
W takich i innych przypadkach jako alternatywę dla reklamowanych, drogeryjnych kosmetyków poleca się niekiedy szampon ziołowy. Czy jednak tego rodzaju szampon nie jest już przeżytkiem minionych czasów? A może warto go stosować? Jaka jest jego skuteczność i działanie?
Być może niektórym szampon ziołowy wciąż kojarzy się z tanim kosmetykiem z poprzedniej epoki. Ale trendy współczesne wyraźnie wskazują na powrót do natury i to w niemal wszystkich aspektach naszego życia. Jemy przecież organiczne produkty spożywcze, kupujemy warzywa i owoce pochodzące z ekologicznych upraw, nawet środki czystości mają spełniać swoje zadanie, nie obciążając przy tym środowiska. Ale również kosmetyki naturalne święcą obecnie swoje triumfy – i jak się okazuje nie jest to tylko chwilowa i przelotna moda, ale kierunek zmian godny uwagi.
Szampon ziołowy to przede wszystkim środek bardzo delikatny o łagodnym, ale skutecznym działaniu. Produkcja tego rodzaju kosmetyków odbywa się zwykle bez udziału chemicznych związków konserwujących, bazując na dobroczynnych ziołach, co samo w sobie jest ogromną zaletą. Szkodliwe, syntetyczne konserwanty stosowane przez dłuższy czas mogą bowiem wykazać bardzo niekorzystne działanie dla naszych włosów, a w efekcie wpływać również negatywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Ale przede wszystkim naturalne szampony ziołowe wykazują szereg niewątpliwych i trudnych do podważenia zalet. Zawarte w nich składniki dbają o stan cebulek i strukturę włosa, nie podrażniając przy tym skóry głowy – pomagają w ich regeneracji i wspomagają odbudowę – działają bowiem od wewnątrz i to na całej długości włosa. Szampony ziołowe są ponadto skutecznymi środkami myjącymi i choć niektóre z nich nie pozwalają na uzyskanie spektakularnej piany, do których przyzwyczaiły nas kosmetyki z typowej drogeryjnej półki, to nie ma wątpliwości co do ich bogatych właściwości i zastosowań. Z całą pewnością nie sposób nie wspomnieć o ich działaniu nawilżającym, ochronnym i tonizującym, a co jest szczególnie przy tym ważne – nawet codzienne stosowanie szamponu ziołowego w żaden sposób nie obciąża naszych włosów. Mało tego, bo także włosy przeciążone i zniszczone po inwazyjnych zabiegach fryzjerskich odzyskują swój zdrowy wygląd. Zawarte w szamponie wyciągi z ziół sprawiają, że obojętnie od rodzaju fryzury, włosy stają się miękkie, elastyczne i miłe w dotyku, a ich objętość znacznie się zwiększa. Szampon ziołowy to również świetne rozwiązanie dla osób borykających się z problemami skórnymi – nie podrażnia skóry alergicznej czy skłonnej do alergii, a co więcej niektóre rodzaje ziół dobroczynnie działają na różne rodzaje chorób skóry, nawet tych poważnych i nieuleczalnych, jak np. łuszczyca. Kluczowy jest tu jednak właściwy wybór kosmetyku o odpowiednim składzie. Przykładowo przy tej trudnej do leczenia dolegliwości poleca się szampon ziołowy wyprodukowany z mydlnicy lekarskiej lub skrzypu polnego. Ale szampon na bazie mydlnicy z powodzeniem nada się do każdego rodzaju włosów. Podobnie jak ten na bazie lnu czy liści pokrzywy. Korzystne działanie obserwować można również przy innych problemach – odpowiednie dobrane zioła mogą skutecznie przeciwdziałać wypadaniu włosów, łysieniu, uporczywemu swędzeniu czy nadmiernemu przetłuszczaniu się. Także problem nawracającego łupieżu można rozwiązać dzięki regularnemu stosowaniu szamponu o składzie ukierunkowanym na zwalczanie tej krępującej przypadłości.
Sama lista zalet tego rodzaju szamponów jest na tyle długa i obszerna, że nie tylko trudno ją wyczerpać, ale nie sposób znaleźć miejsca na jakiekolwiek ich wady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here