Jak odżywić suche włosy?

Włosy większości Polek mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. To typowe przede wszystkim dla blondynek. W ich włosach brakuje bowiem naturalnego ciemnego barwnika, który nie tylko odpowiada za końcowy odcień pasm, ale też warunkuje częściowo ich stan i grubość. Włosy jasne zazwyczaj są więc cienkie i słabe. Z problemem ich nadmiernego przetłuszczania się niemalże co druga Polka musi teraz się zmagać, ale niektóre mieszkanki naszego kraju mają zupełnie inny, wręcz odwrotny kłopot – narzekają na to, że ich włosy są po prostu zbyt suche. Niby stosują przeróżne nawilżające preparaty kosmetyczne, ale nawet jeśli korzystają z nich codziennie i to używają ich w porażających ilościach, wciąż nie uzyskują takich efektów, jakie byłyby w stanie je zadowolić. Czasem nawet potrafią zazdrościć tym kobietom, których włosy zbyt szybko się przetłuszczają. Wolałyby bowiem myć je codziennie, aniżeli poświęcać tak wiele czasu na wsmarowywanie w nie tych wszystkich maseczek, odżywek i olejków. Jedna dobra odżywka do włosów suchych może jednak załatwić całą robotę. Nie sztuką jest bowiem korzystać z kilkunastu produktów jednocześnie, sztuką jest znaleźć taki jeden produkt, który zastąpi wszystkie pozostałe preparaty.

Błędem kobiet posiadających mocno przesuszone włosy jest jednak przesadne skupianie się na ich zewnętrznej pielęgnacji. A często ona sama może nie wystarczać. Należy uzupełnić ją dbaniem o kosmyki od wewnątrz, bo tylko w taki sposób da się uzyskać widoczne dobre efekty. Wszystkie te preparaty typu odżywki, maski i olejki mogą jedynie zniwelować objawy prawdziwego problemu. Niby bo ich zastosowaniu włosy automatycznie prezentują się lepiej, ale tak naprawdę zostają jedynie dociążone warstwą kosmetyku, który sprawia, że rzeczywiście łatwiej je można rozczesać i wyglądają one na zdrowsze i gładsze. Na drugi dzień, gdy kobieta ponownie umyje swoją głowę i tym razem zrezygnuje z zastosowania odżywki bądź maski, jej włosy powrócą do swojej pierwotnej kondycji i znowu odsłonią przed nią wszystkie swoje przesuszone pasma. Świadczy to tylko o powierzchownym działaniu preparatów kosmetycznych. Oczywiście dalej należy kontynuować taką zewnętrzną pielęgnację, ale będzie mieć ona sens tylko wtedy, jeśli zacznie iść w parze z pielęgnacją wewnętrzną. A wielu fryzjerów uznaje ją za znacznie ważniejszą od tej powierzchownej. Jak zatem zatroszczyć się o przesuszone kosmetyki w taki sposób, by rzeczywiście zmieniły one swoją kondycję?

Pielęgnacja wewnętrzna włosów to po prostu… dieta. Od niej wszystko się zaczyna i na niej wszystko się kończy. Niektórzy mają już dość tego pisania o niesamowitym wpływie sposobu żywienia na całe ludzkie życie, ale dalej należy o tym wspominać, skoro wciąż mnóstwo osób nie odżywia się w sposób racjonalny i mądry. A nie da się cieszyć przepięknym wyglądem, wprowadzając do swojego organizmu tzw. „junk food”, czyli śmieciowe jedzenie. Fast-foody, pizze, gotowe dania i słodycze nie mają praktycznie żadnych właściwości odżywczych, dlatego nikt nie powinien ograniczać się wyłącznie do jedzenia takich produktów. Nie dość, że będą mieć one destrukcyjny wpływ na zdrowie, to sprawią, że cera stanie się szara, na skórze zaczną pojawiać się przeróżne niedoskonałości, a włosy zrobią się przesuszone lub będą bardziej się przetłuszczać, bo zabraknie im niezbędnych witamin i minerałów. Wtedy nawet najlepsza odżywka do włosów suchych nie zdąży przyjść im na ratunek. Jaką dietę należy więc stosować, by pozbyć się problemu przesuszonych i skłonnych do wypadania pasm?

Powinna to być dieta bogata w tłuszcze. Nie chodzi tu jednak o tłuszcze nasycone, czyli te kryjące się chociażby w fast-foodach. Gdyby tak było, najwierniejsi miłośnicy hamburgerów byliby jednocześnie reprezentantami najpiękniejszych włosów świata, a tak jednak się nie dzieje. Zdrowe tłuszcze to te nienasycone, których najlepszymi źródłami są oleje roślinne, orzechy oraz ryby morskie. Wprowadzone do diety szybko zaczną przynosić pierwsze efekty. Dzięki takiej zmianie żywienia włosy mogą zauważalnie poprawić swoją kondycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here