Jaki szampon wybrać?

Czy również masz wrażenie, że twoje włosy lepiej wyglądają po wyjściu z salonu, nawet jeśli zabieg dotyczył podcięcia i umycia włosów? W domu kupujesz różne preparaty, również te „typowo” fryzjerskie, ale efekt nigdy nie jest taki, jak w salonie. Co robisz źle? Czy rzeczywiście szampony fryzjerskie lub odżywki i maski z salonu są o wiele lepsze niż te drogeryjne? Można powiedzieć, że tak i nie.
Głównym problemem, z którego w ogóle nie zdajemy sobie sprawy jest to, że źle dobieramy kosmetyki. W dzisiejszych czasach naprawdę mamy bardzo duży wybór produktów do pielęgnacji włosów, które możemy kupić w normalnej drogerii. Często niestety źle dobrany kosmetyk daje odwrotne rezultaty niż te oczekiwane. Dodatkowo nie rzadko przesadzamy ze zbyt częstym stosowanie np. produktów regenerujących, co prowadzi do różnych patologii w obrębie samego włosa. Staje się on wiotki, ciężki, gdyż składniki odżywcze nadmiernie odkładają się we włosach.
Szampony sklepowe i szampony fryzjerskie mogą różnić się przede wszystkim stężeniem substancji czynnych. Wiadomo, że w drogeryjnym kosmetyku, gdzie każdy ma do niego dostęp, nie można przesadzić z takimi środkami, gdyż mogą być one niebezpieczne dla włosa. W salonach pracują (zazwyczaj) specjaliści. Dokonują diagnozy włosów i wtedy dopiero dobierają odpowiedni preparat. Dlatego włos po wyjściu z salonu wygląda naprawdę dobrze, gdyż został odżywiony odpowiednim kosmetykiem.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szamponów i są to:
– mydlane – bazujące na mydłach sodowych i potasowych, mogą wysuszać włosy, powodują zazwyczaj podrażnienia i obecnie praktycznie się ich nie stosuje.
– oleiste – są mieszanką olejów oraz wosków, a także kwasów tłuszczowych, mają bardzo słabą jakość mycia, nie pienią się, polecane do mycia włosów zniszczonych, przesuszonych, stosuje się je jako wcierkę, by substancję aktywne wpłynęły w głąb struktury włosa i po upływie 30-40 minut spłukuje się pod ciepłą wodą, nie można ich stosować zbyt często, jednakże dają naprawdę rewelacyjny efekt, włosy umyte takim szamponem są miękkie, czyste i z połyskiem..
– pudrowe – stosuje się je w tzw. myciu na sucho, są w postaci proszku, ich skład to: skrobia, węglan sodu, talk, ziemia okrzemkowa. Dzięki działaniu higroskopijnemu wchłaniają nadmiar łoju z włosów, przez co włosy wydają się czyste i świeże. Jednakże służą raczej jako środek doraźny, nie są zalecane do codziennej pielęgnacji włosów. Szampony pudrowe nigdy nie zastąpią umycia włosów szamponem i wodą, nie są w stanie usunąć zanieczyszczeń ze skóry głowy i samych włosów.
– detergentowe – są szamponami najpowszechniej stosowanymi, mają różny skład i zawierają: środki myjące i pianotwórcze, środki modyfikujące, nie powodują podrażnień skóry głowy i nie zmieniają zasadowości jej odczynu, są wydajne. Ich skład jest różny, gdyż trzeba je właśnie dopasować do potrzeb włosów. Szampon ten może zawierać związki o działaniu: pielęgnującym, normalizującym pracę gruczołów łojowych, odbudowujących strukturę keratyny.
– lecznicze – zawierają detergenty, ale ich podstawowym składnikiem są substancje lecznicze i mogą to być: środki bakteriobójcze i przeciwgrzybicze, wyciągi z ziół takich jak pokrzywa, rumianek, kasztanowiec, aminokwasy i witaminy.
– na bazie nafty – zawierają także olej rycynowy, mikroelementy i witaminy, ich głównym celem jest zatrzymanie i zapobieganie wypadaniu włosów.
– dwufunkcyjne – są to środki, które łączą w sobie szampon i odżywkę, tzw. preparaty 2 w 1, są na pewno wygodne w użyciu, nie trzeba pamiętać o zastosowaniu odżywki po umyciu włosów, włosy dzięki takim preparatom są miękkie, elastyczne, lśniące, preparaty te również ułatwiają rozczesywanie włosów, ułożenie fryzury.
Wybór szamponów jest ogromny, tak jak widać. Nie trudno w takim razie w tym wszystkim się pogubić. Nie dziwne jest także to, że często po prostu wybieramy źle dopasowane kosmetyki lub stosujemy ich zbyt wiele, co skutecznie obciąża nasze włosy. Najlepiej poprosić o radę specjalistę, swojego fryzjera. Na pewno pomoże nam w doborze odpowiednich środków do pielęgnacji włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here