Balejaż

Farbowanie włosów to nie tylko jeden z najlepszych sposobów na zmianę wizerunku, ale także na ekspresowe odświeżenie swojego wyglądu. Jedną z technik farbowania włosów jest balejaż.
Słowo balejaż pochodzi od francuskiego słowa balayage, co oznacza zamiatać. Ma to wiele wspólnego z daną techniką koloryzacji, która polega na tworzeniu na włosach różnobarwnych pasemek. Nazwa bierze się z tego, że fryzjer wykonując balejaż ręcznie to robi to „zamiatającym” ruchem.
Balejaż bardzo modny był w latach 90-tych, kiedy wykonywało się go nakładając na pasemka farby w różnych kolorach, od czarnego aż po platynowy blond. Dzisiaj ta technika koloryzacji wraca do łask, ale stosowanie na włosach kilku kolorów farb jest wręcz niedopuszczalne. Natomiast współczesny balejaż to nakładanie na pasemka jednego koloru farby, ale w różnych odcieniach. Taka koloryzacja nie tylko rozświetli twarz i włosy, ale optycznie nada naszej fryzurze objętości.
Nowe formy balejażu to nie tylko rozjaśnianie pasemek na prawie całej ich długości, ale także tylko miejscowo. Mamy tu na myśli ombre, sombre i flamboyage. Ombre i jego delikatniejsza odmiana, czyli sombre są to jedne z najpopularniejszych i bardzo modnych w ostatnich kilku sezonach technik koloryzacji na świecie. Ich efektem jest subtelne rozjaśnienie włosów, którego rezultatem jest nadanie naszym włosom świeżości i naturalności. Ombre zostało określone jako rodzaj balejażu, ponieważ polega na łączeniu różnych odcieni jednego koloru. Podczas jego wykonywania istotne jest, aby zachować wrażenie naturalności i lekkości. Taka technika koloryzacji charakteryzuje się płynnym przejściem z ciemniejszych do jaśniejszych tonów mniej więcej w połowie długości naszych włosów. Ombre rozświetli naszą fryzurę, a dodatkowo wyostrzy rysy twarzy. We współczesnym fryzjerstwie coraz częściej odchodzi się od farbowania włosów u nasady.
Balejaż jest bardzo uniwersalną metodą koloryzacji, więc powinien pasować każdemu, ale pod warunkiem, że jest dobrze wykonany. Wynikiem poprawnego balejażu jest naturalna i o pełnej objętości fryzura. Taki sposób koloryzacji także optycznie odmładza twarz, także polecany jest starszym kobietom.
Rodzajów balejażu jest bardzo dużo, od balejażu blond, przez balejaż blond z brązem i po balejaż na ciemnych włosach. Podczas wyboru balejażu istotny jest nasz wyjściowy kolor włosów, więc warto wybrać się na taką koloryzację do doświadczonego fryzjera, który doradzi nam jaka tonacja będzie dla nas najbardziej odpowiednia.
Najlepszy efekt balejażu można uzyskać na długich i prostych lub falowanych włosach. Ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykonać balejaż na krótkich włosach. Nie poleca się natomiast wykonywania takie sposobu koloryzacji na włosach kręconych, ponieważ będzie on wtedy mało widoczny.
Poprawne wykonanie balejażu powinno rozpoczynać się od nałożenia na głowę i na suche włosy specjalnego czepka z dziurkami. przez które fryzjer za pomocą narzędzia przypominającego szydełko lub igłę wyciąga pojedyncze pasma. Następnie każde pasemko pokrywa za pomocą pędzelka rozjaśniaczem lub farbą. Po nałożeniu rozjaśniacza lub farby każde z pasemek zawija w folię aluminiową i pozostawia na wyznaczoną przez producenta ilość czasu. Następnie, tak jak w przypadku standardowego farbowania, należy umyć włosy i je wysuszyć.
Jeśli chodzi o cenę wykonania balejażu, to jest ona bardzo różna. Jej wysokość jest zależna od tego jakie salon, do którego się wybierzemy ma doświadczenie i jaką ma renomę, a także od jego lokalizacji. Cena jest uwarunkowana także jakością farb i rozjaśniaczy, jakich dany salon używa, ponieważ zależy ona od producenta i od tego jaką salon narzuca marżę. Podsumowując cena balejażu oscyluje od kwoty 80 – 120 zł w mniejszych miejscowościach, a nawet 500 – 700 zł w większych miastach i w salonach o dużej renomie. Nie zapominajmy, że na cenę wpływa także długość naszych włosów, ponieważ wiadomo, że inaczej będzie kosztował balejaż na krótkich włosach, a inaczej gdy będziemy go robić na włosach do pasa. Średnia cena balejażu to 120 – 200 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here