Zioła w kuracjach na wypadające włosy

Stres, pośpiech, niska jakość jedzenia oferowanego do sprzedaży w sklepach, a nawet serwowanego w wielu lokalach gastronomicznych, nieodpowiednia zawartość w pokarmie substancji niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu człowieka; zanieczyszczenie środowiska, przejawiające się w smogu utrzymującym się w powietrzu, w wodzie o niskich wskaźnikach jakościowych… – to wszystko czynniki, które w naszych czasach stanowią codzienność każdego człowieka mieszkającego nie tylko w mieście, ale i na wielu terenach wiejskich, szczególnie w krajach rozwiniętych bądź rozwijających się. To zatem też warunki, w których żyją Polacy. I na ich zdrowie te czynniki niekorzystnie wpływają.
Jednym z objawów takiego negatywnego wpływania środowiska na człowieka są problemy z włosami. Fryzura traci witalność, włosy są klapnięte, „bez życia”, bez połysku, końcówki się rozdwajają. A przede włosów jest coraz mniej, bo wypadają nam w coraz szybszym tempie.
Wypadanie włosów stanowi duży problem dla wielu – i mężczyzn, i kobiet. Dla kobiet szczególnie, gdyż włosy są ich wizytówką. Powinny zatem być piękne, zdrowe, sprężyste, grube, śniące. Fryzura to pierwsze, co mężczyźni zauważają w kobiecie. Fryzurę i twarz. A pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie dla tego, jak ocenią nas inni. Taka opinię potem trudno zmienić.
Wypadanie włosów może doprowadzić do powstania tak zwanego gniazdka, zakoli albo pojawić się może wysokie czoło. W średniowieczu takie czoło było u kobiet cechą pożądaną. Kobiety nawet wyskubywały sobie włosy w taki sposób, by linia włosów pojawiała się jak najdalej, by czoło było jak najwyższe. Do tego ceniono tez bladą, alabastrową cerę. Obecnie jednak zdecydowanie tak nie jest. Kobieta blada i o wysokim czole z pewnością nie jest widziana jako piękna i zdrowa, wprost przeciwnie – uważana jest za chorą i niezbyt urodziwą. Nie mogą więc liczyć na pozytywne pierwsze wrażenie kobiety, jeśli włosy są w złej kondycji, bez połysku i wigoru. A przede wszystkim – gdy jest ich mało i rosną rzadko. Z rzadkich włosów nie da się stworzyć imponującej mężczyznom, oszałamiającej innych fryzury.
Z problemem wypadających włosów muszą użerać się także mężczyźni. I to o wiele częściej niż kobiety. To w ich przypadku łysienie występuje w ogromnej większości. Jest to związane nie tylko z czynnikami zewnętrznymi, które na nich działają (a o których mowa była na początku), ale jest to problem z wysokim poziomem hormonu testosteronu. Tak zwany zdrowy testosteron, który jest potrzebny w zdrowym organizmie mężczyzny, bo odpowiada między innymi za jego płodność, zmienia się często w tak zwany zły testosteron, który to właśnie odpowiada za androgeniczne wydanie włosów, czyli za utratę włosów typu męskiego.
Łysiejący mężczyźni i gubiący nadmiernie włosy kobiety są tak często zdesperowani i zdeterminowani, że gotowi są wypróbowywać różne sposoby na przywrócenie odpowiedniej ilości włosów. Próbują zatem domowych sposobów, kupnych specyfików oraz wszelkich zabiegów kosmetycznych i trychologicznych (trychologia to dział dermatologii zajmujący się stricte włosami).
Zarówno do domowych zastosowań, jak i w produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów wykorzystywany jest przede wszystkim skrzyp polny. To rosnące w wielu miejscach w Polsce zioło. Wykorzystywane jest w kuracjach do włosów, gdyż zawiera bardzo dużo krzemionki, czyli pośrednio krzemu, który jest jednym z podstawowych budulców włosa.
Innym ziołem wykorzystywanym do wypadających włosów jest łopian. Z jego korzenia „wyciska” się mnogość pozytywnie działających na włos substancji, służących pobudzeniu mieszków włosowych.
Kolejne zioła do włosów to oczar wirginijski oraz wierzbownica. Stosuje się je do włosów głównie u mężczyzn, gdyż regulują one przy okazji sprawy skojarzone z przerostem gruczołu krokowego.
Innym składnikiem roślinnym kuracji na wypadające włosy jest palma sabałowa. Ta roślina wykorzystywana jest także do pielęgnacji, profilaktyki gruczołu krokowego. Dlatego stosowany jest raczej u mężczyzn, rzadziej u kobiet – u których też wystąpić może łysienie typu androgenowego.
Kolejnym ziołem stosowanym w przypadku tracenia włosów w nadmiernej ilości jest rącznik pospolity. Pozyskuje się z niego rycynę, która stanowi podstawę do produkcji olejku rycynowego. Olejek ten to baza różnych szamponów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here