U kogo przeprowadza się detoksykację

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Wciąż wiele osób nie potrafi samodzielnie odstawić alkoholu i potrzebuje detoksykacji. Trzeba zadać sobie pytanie u kogo przeprowadza się detoksykację? W odpowiedzi można stwierdzić, że poddawane są jej osoby uzależnione nie tylko od alkoholu, ale też od narkotyków, dopalaczy, leków i innych substancji zagrażających ludzkiemu życiu.

Obok pomocy medycznej udzielana jest im pomoc psychologiczna. W łagodniejszych przypadkach można być leczonym w sposób stacjonarny w specjalistycznych przychodniach. Mogą to być przychodnie bezpłatne i prywatne. Przyjmują w nich specjaliści od detoksykacji oraz lekarze psychiatrzy i psychologowie. Zwykle korzystanie z porad takich przychodni jest długotrwałe i wymaga dużego zaangażowania ze strony leczonego pacjenta.

Wykonywanie detoksykacji od alkoholu

Zdarza się, że osoby uzależnione od używek nie mogą być leczone w sposób stacjonarny. Wówczas trafiają one do specjalistycznych klinik lub zakładów psychiatrycznych. Są tam poddawane odpowiednio przygotowanej terapii, która ma na celu odstawienie przez nich alkoholu i innych używek. Aby dostać się do jednej z takich klinik trzeba przedstawić odpowiednie skierowanie. Można korzystać z pomocy oddziałów bezpłatnych i prywatnych. Warto zastanowić się jaki jest przebieg detoksykacji od alkoholu przeprowadzanej w takich klinikach.

Detoks alkoholowy przeprowadzany na oddziale szpitalnym rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu pielęgniarskiego i pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Pacjent badany jest przez psychiatrę. Na tej podstawie zleca się wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych i wdraża leczenie kroplówkami oraz innymi lekami mającymi na celu złagodzenie objawów odstawiennych. Pozytywne przejście procesu detoksykacji staje się podstawą do rozpoczęcia profesjonalnej terapii. Może być ona kontynuowana poza oddziałem szpitalnym.

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często uzależnione są także od narkotyków i leków. Muszą więc być poddawane detoksykacji również od tych substancji. W trakcie takiej detoksykacji poddawane są procesowi usuwania z organizmu toksyn pochodzących z narkotyków czy leków. Równolegle prowadzona jest terapia psychologiczna wspomagająca proces powrotu chorego do trzeźwości. Trzeba zauważyć, że terapia psychologiczna musi być kontynuowana nawet przez kilka czy kilkanaście lat aby osoba uzależniona od alkoholu czy narkotyków nie powróciła do swojego nałogu. Informacje na temat klinik zajmujących się detoksykacją mogą być znajdowane na przykład w Internecie.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/detoksykacja/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here