Niezbędnik podróżnika

W czasach globalnej wioski, podróże to już normalka. Nawet te w najbardziej odległe zakątki ziemi. Jeśli nie jesteśmy milionerami, którzy podróżują tylko i wyłącznie pierwszą klasą, to powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących samego pakowania. Oczywiście to co zabierzemy, będzie zależało od typu podróży, ilości dni, jakie spędzimy w miejscu docelowym, oraz naszych indywidualnych potrzeb. Warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić, czy zabieramy ze sobą niezbędne rzeczy, a takich jest przecież sporo.

Minimalizm podróżniczy
Ostatnio modne pojęcie minimalizmu, jego zwolennicy i amatorzy odnoszą również do kwestii podróżowania. Uważają oni, że zawsze powinniśmy zabierać ze sobą tylko i wyłącznie kilka niezbędnych przedmiotów i akcesoriów, ponieważ duża ilość bagaży generuje koszty, konieczność zastanawiania się i martwienia o ich lokowanie i transport, ciągłe zastanawianie się co z nimi zrobić. Oczywiście jest w tym sporo prawy, ale i przesady. Nie ma sensu ograniczać się za wszelką cenę. Przecież każdy ma inne potrzeby i wymagania. A nikt nie będzie od nas wymagał, byśmy uskuteczniali podróżniczy survival, jeśli nie mamy na to ochoty, ani zamiłowania do skautingu.

Jednak warto mieć z tyłu głowy tę prostą i podstawową zasadę, że faktycznie nasz bagaż to nasze obciążenie i nie ma sensu zabierać ze sobą rzeczy kompletnie nieprzydatnych w czasie podroży. Jak widać w przypadku pakowania również przydaje się odpowiednia organizacja i dokładny pomyślunek. Dobra informacja jest taka, że można się nauczyć mądrego pakowania. Trening czyni mistrza również w tej materii. Im więcej podróżujemy, tym łatwej będzie nam w przyszłości dokonać sensownej selekcji i zapakować do walizki dokładnie to, czego faktycznie będziemy potrzebować.

Co warto wziąć pod uwagę?
Dla ułatwienia dzielimy sobie wszystko na kategorie. Z każdej z nich wybieramy kilka rzeczy, które mogą okazać się absolutnie niezbędne podczas naszej podróży.

Pierwsza kategoria to rzeczy, które muszą się znaleźć w naszym bagażu bez dwóch zdań. Są to np. dokumenty, pieniądze, karta bankomatowa itp. To podstawa, bez tego nie ruszamy się z domu. Potrzebne będą też leki, których używamy na co dzień, oraz kilka niezbędników takich jak tabletki na chorobę lokomocyjną, proszki przeciwbólowe, żel antybakteryjny itp. Jeśli mamy wadę wzroku, pakujemy okulary, zapas soczewek kontaktowych, płyn do soczewek. Dalej pamiętamy również o komórce oraz ładowarce, ewentualnie zabieramy też power bank.

Kolejna ważna kategoria to oczywiście kosmetyki. Jeśli chodzi o pielęgnację, to warto ograniczyć się do absolutnego minimum. Bierzemy dokładnie to, bez czego nie wyobrażamy sobie codziennej toalety. Niech jednak wszystko zmieści się do jednej kosmetyczki. Jeśli założymy więcej, bardzo łatwo popaść w przesadę i zapakować mnóstwo preparatów, które nie będą nam wcale potrzebne. Jeśli planujemy spać w hotelu i tak większość podstawowych produktów znajdziemy w łazience. Mężczyźni mają łatwiej, bo faktycznie potrzebują zdecydowanie mniej. Jeśli chodzi o kobiety, to warto zaopatrzyć się w zestaw kosmetyków o mniejszych gabarytach. Można przełożyć porcję ulubionego kremu do mniejszego pojemniczka, a zamiast całego opakowania szamponu, zabrać ze sobą szamponetki do włosów.

Ubrania to jedna z trudniejszych kategorii, bo wymaga nieco więcej uwagi. Przede wszystkim ilość ubrań zależy od miejsca i czasu, który spędzimy poza domem. Ale warto tutaj również kierować się logiką i nie zabierać wszystkiego. Niestety jest to trudne, gdy mamy problem z wyborem garderoby nawet na co dzień. Dlatego ważne jest, aby zaprowadzić w tej materii rygor. Np. zdecydować, że możemy zabrać ze sobą określoną liczbę ubrań. To bardzo pomaga, bo dzięki selekcji zabierzemy dokładnie to, co będzie nam potrzebne.

O lekach już była mowa, ale teraz trochę powiększymy asortyment. Zawsze warto mieć pod ręką najmniejszą nawet apteczkę, bo nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć podczas podróży. Oprócz leków warto mieć ze sobą plastry, wodę utlenioną oraz bandaż itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here