Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry AZS to jedna z tzw. chorób cywilizacyjnych. Ma charakter przewlekły, z naprzemiennymi okresami zaostrzenia i remisji. Jej przyczyny do tej pory nie zostały jednoznacznie określone. Z całą pewnością jest uwarunkowana genetyczne, zalicza się ją do chorób psychosomatycznych, które wywoływane są przez długotrwały stres, ale nie bez znaczenia są też czynniki środowiskowe.

Objawy AZS

Pierwsze objawy AZS pojawiają się na ogół już w niemowlęctwie lub we wczesnym okresie dziecięcym. Objawy te dzielimy na większe i mniejsze. Większe to świąd i zaczerwienienie skóry w charakterystycznych miejscach, dodatni wywiad rodzinny oraz nawrotowy i przewlekły przebieg choroby. Do tzw. objawów mniejszych zalicza się m.in. suchość skóry, gwałtowność reakcji skórnej na alergeny, skłonność do nawrotowych zakażeń, dodatnie wyniki testów skórnych, przebarwienia w okolicach oczu i skłonność do zapalenia spojówek, nietolerancja pokarmowa na określone pokarmy. Pomocne w postawieniu dokładnej diagnozy są również badania laboratoryjne. Atopowe zapalenie skóry najczęściej ustępuje wraz z dorastaniem dziecka, jednak nie zawsze tak się dzieje. Według najnowszych badań okazuje się, że częstość występowania tej choroby u osób dorosłych jest większa, niż uważano wcześniej.

Niestety – leczenie atopowego zapalenia skóry AZS nie jest łatwe. Tak naprawdę trudno mówić o leczeniu, ponieważ uważa się, że choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć. Działania medyczne polegają głównie na możliwie jak najdłużej rozciągniętym w czasie zlikwidowaniu lub zmniejszeniu objawów, a tym samym przyniesieniu ulgi pacjentowi i poprawieniu jego komfortu życia. Stosuje się leczenie miejscowe – np. kremy, balsamy i maści, mające na celu nawilżenie skóry i zmniejszenie świądu – tego rodzaju specyfiki należy stosować długofalowo. Jednak w przy ostrym przebiegu choroby muszą być przyjmowane leki sterydowe i immunosupresyjne, a przy nawracających bakteryjnych zakażeniach skóry – antybiotyki. Chorobę mogą zaostrzać różnego rodzaju środki chemiczne, dlatego osoby z AZS powinny używać specjalnych kosmetyków i środków czystościowych – można je kupić w dobrych aptekach (a wcześniej wypróbować niewielkie ich ilości w postaci reklamowych darmowych próbek).

W zapobieganiu nawrotom i zaostrzeniom AZS ważne jest przestrzeganie diety, polegającej głównie na unikaniu określonych pokarmów lub całkowitym wykreśleniu ich z jadłospisu. Jednak stosowanie właściwej diety nie jest proste – lista pokarmów „zakazanych” jest bardzo długa i nie zawsze coś co szkodzi jednej osobie, szkodzi również innej. Bywa i tak, że dany pokarm, np. cytrusy, raz wywołuje zaostrzenie choroby, a innym razem nie. Tak więc chory musi być cały czas czujny i powinien uważnie siebie obserwować – musi nauczyć się z tą chorobą żyć. Czasami pomocna może się okazać pomoc psychologa, który da doraźne wskazówki np. jak radzić sobie ze stresem lub poprowadzi dłuższą psychoterapię.

Poprawę wyglądu skóry może przynieść też przyjmowanie suplementów lub systematyczne stosowanie określonych zabiegów kosmetycznych, np. fototerapii. Cenne informacje na temat pomocy w leczeniu AZS można uzyskać na stronie Aestetic Clinic – wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here