Wróciłam po cudownym weekendzie. Oddycham na nowo, wypoczęłam i mam wrażenie, że dawno nie czułam się tak zrelaksowana. Bieszczady są idealnym miejscem na kilkudniową ucieczkę, aby zebrać myśli, poobcować z naturą i nacieszyć oczy pięknymi widokami. Odwiedziłam je po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Gdzie zjeść i jakie inne atrakcje czekają na Was w tym pięknym miejscu? Zapraszam na mój przewodnik po Bieszczadach!

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Dlaczego Bieszczady?

Co skłoniło mnie do wyjazdu w Bieszczady? Relacja mojej mamy, która niedługo wybiera się w to cudowne miejsce po raz drugi w tym roku! Obejrzałam zdjęcia i wiedziałam, że to kolejny punkt w Polsce, który muszę odwiedzić. Nie był to długi wyjazd, bo spędziliśmy w Bieszczadach zaledwie 3 dni, ale jednocześnie wystarczyło czasu, aby poznać to miejsce i zapragnąć więcej!

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Najbardziej obleganą przez turystów miejscowością jest Polańczyk. Miejsce niezwykle żywe – budki z goframi, knajpki, potańcówki, a do tego piękne widoki, kryjące się tuż za rogiem. Miasteczko typowo turystyczne, które jednak jest świetnym miejscem bazowym. To właśnie z Polańczyka jest blisko do wielu punktów, które warto zobaczyć w Bieszczadach!

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Jest wiele miejsc, z których można podziwiać Jezioro Solińskie. Ale zdecydowanie największy zachwyt wywołuje oglądanie go z zapory w Solinie. Jest to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć! Świetny widok na Jezioro Solińskie jest również w miejscowości Myczkowce. Jest tam niezwykle spokojnie, można pospacerować w okolicach jeziora i cieszyć się pięknymi widokami w otoczeniu gór! Również w Polańczyku jest dostęp do Jeziora Solińskiego, jednak nie możemy już zobaczyć jego całego ogromu z oddali. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć rowerki wodne, łódkę lub kajaki i popłynąć nawet pod zaporę! Pozwala to na zobaczyć Bieszczady i okolice z nieco innej perspektywy, niezwykle się zrelaksować, a jeśli pogoda dopisuje – nawet nieco opalić. To jeden z moich ulubionych punktów wyjazdu!

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

co-warto-zobaczyc-w-bieszczadach-1

Odpowiedź na pytanie: „co warto zobaczyć w Bieszczadach?” jest dla mnie niezwykle prosta. Obowiązkowym punktem wizyty w tych górach powinna być wycieczka Bieszczadzką Kolejką Leśną w Cisnej. Bilety na przejazd można kupić przez Internet lub na miejscu. Polecam wybrać się dużo wcześniej lub zdecydować się na jedną z pierwszych godzin odjazdu – rozpoczynają się od 9:30. Możemy wybrać spośród dwóch tras, gdzie celem są: Majdan lub Przysłup. Zajmują one około 2 godzin – jedna z tras jest nieco dłuższa. Na górze u celu jest 30 minutowa przerwa, która pozwala na zjedzenie (a jest z czego wybierać!) lub odpoczynek. Możemy także pospacerować po okolicy lub nawet wybrać się jeden ze szlaków. Niestety, ale nie wiedzieliśmy, że można podjechać kolejką i stamtąd rozpocząć wędrówkę. Dlatego warto kupić bilet tylko w jedną stronę i wybrać się na szlak. Są one zróżnicowane długością, przejście jednego z dłuższych zajmuje około 2,5 godzin.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Widoki z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej są po prostu cudowne. Nie umiem tego inaczej opisać. Przynoszą uczucie pewnego spokoju, pozwalają na totalne zrelaksowanie się i oddech pełną piersią. Powietrze jest rześkie, zdecydowanie warto zabrać ze sobą bluzę lub kurtkę, bo podczas jazdy robi się chłodniej. Warto usiąść w ostatnim wagonie, skąd jest zdecydowanie najlepszy widok!

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

W Bieszczadach możemy wybrać się na różnorodne szlaki. Najbardziej znane są Połonina Wetlińska i Tarnica. Oba szczyty są świetnymi punktami widokowymi i to trasy zdecydowanie najczęściej uczęszczane przez turystów. My nie wybraliśmy się na żadną z nich, bo doznałam kontuzji kolana i wiedziałam, że nawet próba wejścia na któryś z tych szczytów mija się z celem.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

Nie skreśliło to jednak całego wyjazdu, ponieważ Bieszczady są pełne różnych ciekawych zakątków i tras. W zależności od tego, gdzie się zatrzymacie, w okolicy z pewnością znajdziecie bardzo dużo mniej uczęszczanych szlaków.

Gdzie się zatrzymać?

W zależności od tego, co preferujecie i jakie macie oczekiwania wobec wyjazdu, możecie wybierać z wielu opcji. Domki, jak i pokoje znajdziecie w wielu bieszczadzkich miejscowościach. Lesko, Myczkowce, Solina,Wetlina to tylko niektóre z nich. Jeśli marzycie o pięknych górskich widokach za oknem wybierzcie mniej znane miejscowości, np. Sakowczyk. My zatrzymaliśmy się w Polańczyku. Początkowo mieliśmy mieszkać w innym miejscu, ale warunki, które zastaliśmy sprawiły, że konieczne było szukanie innego lokum na szybko. Pobyt w Polańczyku oceniam bardzo pozytywnie, ale był trochę odarty z tej cudownej górskiej atmosfery. Chociaż miało to też swoje plusy – mogliśmy zjeść na miejscu bez konieczności jeżdżenia do pobliskich miejscowości, dużo ciekawych szlaków do wędrówek w okolicy i Jezioro Solińskie tuż za rogiem.

Co zjeść?

Planowanie tego, co warto zobaczyć w Bieszczadach to jedno, natomiast warto zastanowić się również nad kwestią jedzenia. Znalezienie wegetariańskiego jedzenia w Bieszczadach nie było żadnym problemem. Jedliśmy przede wszystkim w miejscowych knajpkach – gofrów i pizzy wystarczy mi na długi czas! Miałam okazję po raz pierwszy spróbować tajskich lodów! Są świetne, idealne dla osób, które zdrowo się odżywiają – można wybrać wersję tylko z owoców i wody w postaci sorbetu lub pójść na całość z Oreo, czekoladą i innymi słodkościami. Najbardziej zrobiło na mnie wrażenie to, że lody są przygotowywane na naszych oczach. Widzimy dokładnie z jakich składników są robione, a co najfajniejsze, możemy je dowolnie modyfikować i stworzyć swój ulubiony smak! Nie mogło zabraknąć również gofrów z Nutellą i owocami czy pizzy.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Blog lifestylowy.

W szczególności chciałabym polecić Wam jedno niezwykle klimatyczne miejsce z przepysznym jedzeniem! Restauracja Myczkowianka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Położona jest zaraz obok Jeziora Solińskiego, w środku jest przytulnie, na zewnątrz możemy odpoczywać na łonie natury i relaksować się w górskim klimacie, jedząc smaczne potrawy. Zdecydowałam się na placek ziemniaczany z dodatkiem pesto z czosnku niedźwiedziego. Pycha!

To mój mały przewodnik po Bieszczadach! Mam nadzieję, że będzie dla Was inspiracją do wyjazdu w to cudowne miejsce i nie będziecie już musieli zbyt długo się zastanawiać, co warto zobaczyć w Bieszczadach!