Stres. Nikt go nie lubi, a on bardzo często zakrada się do nas w najmniej spodziewanych momentach. Gdy tylko się pojawia, chcemy pozbyć się go jak najszybciej. O stresie więcej wiedzą osoby nerwowe i nadwrażliwe, do których ja sama należę. Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi ulubionymi sposobami na relaks czyli poradami na to, jak radzić sobie ze stresem.

Jak radzić sobie ze stresem, sposoby na relaks, odstresuj się, blog lifestylowy

Oddychaj

To może wydać się banalne, ale często w walce ze stresem może pomóc nam chwila medytacji i regulacji oddechu. Sama wiem, że czasami w takich chwilach jest z tym ciężko, ale warto spróbować! U mnie dobrze sprawdza się aplikacja Calm, w której znajdziemy relaksacyjne dźwięki, ale także kilkuminutowe medytacje. Pozwalają one dość szybko się wyciszyć i zresetować myśli.

Joga

Joga jest dla mnie czymś więcej niż tylko aktywnością fizyczną. Pozwala wyciszyć umysł i zrelaksować się. Przez długi czas nie potrafiłam „nie myśleć”. Dopiero joga pozwoliła mi osiągnąć ten stan totalnego odpreżenia, gdy przez moją głowę nie przelatują tysiące myśli. Polecam spróbować jogi – to jeden z moich ulubionych sposobów na relaks. Stale i niezmiennie moją ulubioną instruktorką jest Lesley Fightmaster.

Jak radzić sobie ze stresem, sposoby na relaks, odstresuj się, blog lifestylowy

Domowe spa

Jak radzić sobie ze stresem? Wieczór dla siebie potrafi zdziałać cuda. W ruch powinny pójść maseczki do twarzy i włosów, sole i kule kąpielowe oraz świece zapachowe! Gorąca kąpiel z dodatkiem ulubionego olejku czy płatków kwiatów niesamowicie odpręża. Bardzo relaksująco działa także przygaszone światło i zapalone świece – tworzy to niesamowity nastrój i pozwala oderwać myśli od codzienności.

Książka

Czytanie swojej ulubionej czy nowej książki pozwala na odpoczynek. Jest to poświęcenie czasu samym sobie, co jednocześnie pozwala nam na przeniesienie się (nawet na chwilę!) w inny świat. Zapominamy o zmartwieniach i stresujących sprawach. Świetnym rozwiązaniem są również kolorowanki antystresowe. Tak bardzo popularne, a często tak niedoceniane. Bardzo szybko stały się niezwykle popularne, co mnie niesamowicie cieszy. Są idealnym sposobem na relaks, a działają w prosty sposób – skupiamy naszą uwagę na czymś innym, co dodatkowo bardzo nas angażuje.

Jak radzić sobie ze stresem, sposoby na relaks, odstresuj się, blog lifestylowy

Ugotuj coś zdrowego!

Napełnisz swój organizm zdrowymi składnikami, a jednocześnie oderwiesz myśli od negatywnych emocji. Gotowanie działa na mnie niezwykle relaksująco. Często ze stresem wiąże się nadmierne objadanie, w ciężkich sytuacjach zazwyczaj sięgamy po niezdrowe przekąski lub nie jemy wcale. Żadna z tych opcji nie wpływa dobrze na nasz organizm. Warto chociaż częściowo zmodyfikować swoje wybory jedzeniowe na zdrowsze i przede wszystkim jeść!

Herbata

I niekoniecznie musi to być melisa! W stresujących momentach dobrze działa wiele herbat, ja szczególnie lubię miętę pieprzową i rumianek. Są też takie, które mają za zadanie ułatwiać zasypianie – zazwyczaj są one ziołowe (pyszną wersję z dodatkiem cynamonu ma w swojej ofercie Clipper!). Czasami chwila z kubkiem gorącej herbaty w ulubionym dresie i pod kocem może zdziałać cuda.

Jak radzić sobie ze stresem, sposoby na relaks, odstresuj się, blog lifestylowy

Zapach

Tutaj zdecydowanie króluje lawenda. Początkowo nie do końca wierzyłam w jej odprężające działanie, a jednak pozytywnie mnie zaskoczyła! Warto mieć olejek lawendowy pod ręką. Można dodać go do kąpieli czy pokropić nim poduszkę, na której śpimy. Są też specjalne spreje ułatwiające zasypianie, które zazwyczaj bazują na zapachu lawendy.

Rozmowa

Kiedy przeżywamy stresujące i trudne dla nas chwile, warto porozmawiać z kimś kto nas zrozumie. Może to być przyjaciółka czy ktoś z rodziny, ale czasami nawet łatwiej jest zwierzyć się obcej osobie. Rozmawianie o źródle naszych stresów jest ciężkie i często się go boimy, co doprowadza do tego, że zamykamy się w sobie i pozostajemy z problemami sami. Warto rozmawiać i dać sobie pomóc.

Jak radzić sobie ze stresem, sposoby na relaks, odstresuj się, blog lifestylowy

Czas dla siebie

To sposób na stres, który jest również środkiem zapobiegawczym. Zauważyłam, że często jestem bardziej nerwowa, gdy nie poświęcam odpowiednio dużo czasu samej sobie! Pomiędzy pracą i obowiązkami ciężko jest znaleźć chwilę na odpoczynek na tak proste czynności jak pomalowanie paznokci czy odprężająca kąpiel. Należy pamiętać o równowadze pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym i dbać o dobre relacje z samą sobą.

Nie zawsze potrafimy ustrzec się przed stresem i mu zapobiec, ale pamiętajmy, że nie musimy się mu poddawać! Mam nadzieję, że te drobne metody na to, jak radzić sobie ze stresem okażą się dla Was pomocne. Zachęcam do dzielenia się Waszymi ulubionymi sposobami na relaks!