Lecytyna – co warto wiedzieć o jej zastosowaniu

W przemyśle spożywczym stosuje się rozmaite dodatki, które na mają na celu poprawę właściwości produktów. Jednym z nich jest także lecytyna. Jakie właściwości posiada i kiedy jest najczęściej stosowana?

Lecytyna – jak działa na organizm?

Organizm człowieka potrzebuje do właściwego działania rozmaitych substancji. Dlatego właśnie tak istotna jest zróżnicowana dieta. Pozwala ona dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. To z kolei przekłada się na nasze lepsze samopoczucie. W diecie powinniśmy uwzględniać zarówno mięso, jak i warzywa, czy owoce. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie. Wraz z pokarmem dostarczamy rozmaite substancje, takie jak węglowodany, białko, czy witaminy. W ten sposób do organizmu trafia także lecytyna. Jest to substancja o charakterze lipidowym, która składa się z trójglicerydów, wody, węglowodanów, fosfolipidów oraz glikolipidów. Dla naszego organizmu jest ona niezwykle ważna. Znajduje się bowiem w komórkach i błonach komórkowych. Lecytyna jest również elementem tkanek mózgu i otoczek mielinowych komórek układu nerwowego. Dlatego tak często wspomina się o niej w kontekście procesów zapamiętywania czy koncentracji.

Lecytyna – jak się nią wspomagać?

Właściwości lecytyny sprawiły, że zaczęto polecać ją do poprawy funkcjonowania mózgu. Sprawdzi się więc zarówno dla osób uczących się, jak i pracujących umysłowo. Powinny po nią sięgać także osoby starsze. Efekty są jednak widoczne dopiero przy regularnym przyjmowaniu jej przez przynajmniej trzy miesiące. Poprawę odczujemy poprzez wydajniejszą pracę mózgu oraz lepszą koncentrację. To jednak nie jest jej jedyne zastosowanie. Okazuje się bowiem, że lecytyna wpływa także pozytywnie na inne strefy naszego organizmu. Mamy tu na myśli chociażby wątrobę. Poprawie jej otłuszczenie i ogranicza szkodliwe działanie alkoholu i innych substancji. Poza tym zmniejsza ryzyko zakrzepów wieńcowych, kamieni żółciowych, czy złogów miażdżycowych. Mało kto zdaje sobie także sprawę z tego, że może ona pomóc osobom chorym na depresję. Stosowanie jej pozwala zredukować częstotliwość występowania halucynacji i urojeń.

Lecytyna – gdzie ją znajdziemy?

Szerokie zastosowanie lecytyny jest dla nas niezwykle korzystne. Na szczęście nie musimy się zbytnio wysilać, by uwzględnić ją w naszej diecie. Lecytyna to substancja, którą znajdziemy w zielonych warzywach, żółtkach jaj, słoneczniku, soi, nabiale, czy wątrobie. Dobrej jakości substancję pozyskuje się także z rzepaku. Wynika to z tego, że roślina ta jest bogata w kwasy omega-3, które są dla nas niezwykle cenne. Poza tym po lecytynę sięga także branża spożywcza. Sprawdza się ona podczas produkcji wyrobów cukierniczych, pieczywa, produktów instant, czy makaronów. Lecytynę do tej branży dostarczają certyfikowani dystrybutorzy. Jeden z nich jest dostępny tutaj https://oqema.pl/aktualnosci/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack. Dodanie lecytyny do produktów spożywczych pozwala poprawić konsystencję ciasta, czy nadać czekoladzie aksamitność i gładkość. Na etykiecie znajdziemy ją pod symbolem E322.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here