Czy ludzie w obecnych czasach bardziej dbają o siebie i swój wygląd?

Czy kilkanaście lat temu, ludzie lepiej dbali o siebie? Czy interesowało ich to, jak wyglądają? Czy ważny dla nich był ubiór, moda, styl? Czy nie przywiązywali uwagi do fryzur czy wyglądu cery? A może było odwrotnie, i miało to bardzo duży wpływ? Wydawać by się mogło, że kilkanaście lat temu, ludzie nie zważali na to, jak wyglądają, i nie dbali o wygląd. Jednak bardzo często, jakość ich cery była o wiele lepsza, niż w obecnych czasach. Co zmieniło się od tamtych czasów?

Lepszy dostęp do kosmetyków
Kiedyś ludzie nie mieli możliwości pójścia do sklepu czy drogerii i wybrania sobie ulubionego kosmetyku. Jeśli już były kosmetyki, był tylko jeden rodzaj, który nie zawsze był odpowiedni do danego rodzaju skóry. Nikt nie zastanawiał się, czy ma cerę suchą czy wrażliwą. Stosowało się to co było. A bardzo często nie było wyboru.

Ludzie nie mieli pieniędzy
Gdy zarobki nie były zbyt duże, a rodziny wielodzietne, dla ludzi priorytetem było to, aby mieć co zjeść. Nikt nie zastanawiał się, na jaki kolor pomalować paznokcie, jak przefarbować włosy, tylko jak skleić pękające buty. Gdy zostały zapewnione podstawowe potrzeby, dopiero wówczas można było pomyśleć o dodatkowym ubiorze lub kosmetyku.

Naturalne składniki
Na różne problemy z cerą stosowało się domowe sposoby. Naturalne składniki bardzo dobrze działają na nasz organizm. Na włosy stosowano ocet lub olej, na twarz miód, lub różnego rodzaju zioła. Jako kosmetyki używano produktów barwiących, takich jak na przykład buraki czerwone. Na włosy jako ozdoby robiono wianki z kwiatów. Ludzie radzili sobie jak mogli, rzeczami, które mieli pod ręką.

A jak jest obecnie?

Sztuczne rzeczy
Obecne czasy można nazwać sztucznymi czasami. Zrobione paznokcie, pofarbowane włosy, doczepione sztuczne rzęsy, a w twarz wstrzyknięty kwas hialuronowy. Ludzie całkiem inaczej postrzegają wygląd. Patrzą przez pryzmat wyretuszowanych zdjęć, dodanych na Instagram czy Facebook. Gwiazdy bardzo często oszukują, retuszując wypryski, czy inne brzydkie rzeczy, aby wyglądać pięknie i zdrowo. Polecają przy tym, że stosowały dany kosmetyk, aby tylko podbić jego sprzedaż. Często jest tak, że nawet danego produktu nie próbowały. Liczy się zysk i wygląd.

Chemia wszędzie
Może i wybór kosmetyków jest ogromny, jednak w wielu z nich jest masa chemii, która bardziej szkodzi naszej skórze niż pomaga. Zapycha pory, powodując jeszcze gorszy wygląd, niż przed jej stosowaniem. Można dostać naturalne kosmetyki, jednak często są one droższe. Bardzo często też, trudno zwykłej osobie rozszyfrować składy produktów. Wybiera się wtedy to, co polecił ktoś inny, a każda cera wymaga innej pielęgnacji.

Łatwiejszy dostęp do informacji
W dobie Internetu, możliwość zdobycia wiedzy jest bardzo łatwa. Wyszukując informacji, można dowiedzieć się jak dbać o siebie, jak zrobić paznokcie, jak poprawić kondycje skóry. Nie trzeba iść już do salonu na peeling, czy hybrydowy manicure. Wystarczy zakupić potrzebne produkty i bardzo szybko można nauczyć się robić wiele rzeczy samemu. Oszczędza się dzięki temu też pieniądze. Internet ułatwia bardzo dbanie o siebie, jednak nie zawsze informacje tam podane są prawdziwe. Aby dobrze zagłębić dany temat, trochę czasu trzeba spędzić, szukając wiarygodnych źródeł.

Wpływ środowiska i zanieczyszczeń
Ogromny wpływ na wygląd naszej cery, włosów, czy paznokci ma środowisko. Kiedyś nie było tyle samochodów a powietrze było czyste. Dziś wszędzie panuje smog, który pogarsza kondycje naszego organizmu. Przez to, dbanie o siebie jest utrudnione.

W obecnych czasach, może i ludzie bardziej dbają o siebie. Stosują więcej kosmetyków, mają większą możliwość ich wyboru oraz ogromny dostęp do informacji. Jednak bardzo często, ludzie są wpatrzeni w osoby z Internetu, i chcą być jak one. Inna fryzura pazurki, makijaż permanentny, sprawiają, że naturalność gdzieś zanika. Nakładają na siebie tony chemii, aby wyglądać pięknie, jednak czasem powoduje to odwrotny skutek i pogarsza wygląd. Obecnie, ludzie bardziej dbają o siebie, jednak aby przyniosło to dobre efekty, trzeba robić to racjonalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here